Styl marynistyczny kojarzy się zwykle z dźwiękami fal, upalnym piaskiem i beztroskimi wakacjami nad morzem. Ma uspokajający i relaksujący charakter, który wprowadza w nastrój. Pierwsze jego przejawy pochodzące z połowy XIX wieku, kiedy to książę Edward, syn królowej Wiktorii, po raz pierwszy zaobserwowano w marynarskim stroju. Z czasem charakterystyczne niebiesko-białe barwy zaczęły pojawiać się w domach i mieszkaniach, a dekoracje nawiązujące do oceanu stały się obowiązkowymi elementami w nadmorskich posiadłościach.
Styl marynistyczny to przede wszystkim świeżość i lekkość. Pomieszczenia urządzane są najczęściej w bieli, której przełamuje się kolor niebieskiego - od jasnego granatu aż po jasny błękit. Bardzo estetycznie prezentuje się również fototapety w biało-niebieskie pasy. We wnętrzach można również spotkać naturalne materiały oraz dekoracje takie jak kotwice, muszle czy też koła sterowe.
Główne cechy
Osoby, które wprowadziły do swojego domu morski styl. Stawiają na proste i jasne meble, często malowane na biało. Jednak w aranżacji można również zastosować meble o lakierowanym na wysoki połysk wykończenia, co doda wnętrz luksusowego wyglądu kajuty jachtowej. W takim dodatku dodatkowe elementy z pojazdów, takie kompasy, lupy, okrągłe lustra czy bogato zdobione skrzynie, z własnym miejscem.W stylu marynistycznym słowa kluczowe są naturalne materiały, takie jak bawełna, płótno, len, wiklina, liny, sznury oraz juta.
Kolory w stylu marynistycznym
Styl marynistyczny to estetyka, która podziwia wszystkie barwy kojarzące się z orzeźwiającym klimatem nadmorskich kurortów oraz urokliwych domków na plaży. W takich aranżacjach meble oraz dekoracje są utrzymane w odcieniach czystej bieli z dodatkiem tonacji niebieskiego, jak: błękit, granat, turkus, indygo czy ultramaryna, w wyglądzie od upodobań domowników.
Do wnętrz w stylu marynistycznym można wprowadzić również odcienie piasku, jak np. beż i écru, a także wybrana paleta tonacji budyniowych. Jeśli jednak wolisz aktywny kolor, możesz dodać do aranżacji wnętrz dekoracyjnych w czerwonym lub żółtym kolorze. W normie z biało-niebieską bazą kolorystyczną i użytej jakości.
Dodatki w stylu marynistycznym
Każdy nietuzinkowy plan jest kluczowy, szczególnie jeśli chodzisz o aranżację w stylu. Jeśli chcesz stworzyć przytulną przestrzeń o marynistycznym klimacie, postaw na detale nawiązujące do plażowego raju. Drewno to podstawowy element we wnętrzach marynistycznych. Dodatkowo, zegary marynistyczne, koła świąteczne, figurki mew, rozgwiazdy czy latarnie morskie są wzorowymi dekoracjami. Na tkaniny warto zastosować motyw marynistyczy jak poduszki, pościele, zasłony czy dywany, które wprowadzą przytulny klimat i dopełnią w całości aranżację.
Meble w stylu marynistycznym
Wnętrza w stylu marynistycznym muszą być utrzymane w jasnych tonacjach, takich jak biel i naturalne drewno. W takim brzmieniu doskonale słychać meble postarzane, antyki oraz te z mosiężnymi gałkami i uchwytami, przypominające wyposażenie na żaglowcu. Meble te mogą być w stylu nauczania lub służyć fronty z żaluzjami zwanymi shuttersami. Przez wzmiankę im charakterystyczną, na blacie mebla warto posłużyć się lampą z czerwonym lub granatowym kloszem. Dodatkowo na komodzie czy półce można wprowadzić pamiątki z wakacji, takie jak muszle, latarnie morskie czy modele statków powietrznych.
Aby wnieść wkład do wnętrza elementów w stylu marynistycznym, warto zastosować tkaniny w paski, które można wykorzystać na kanapach, fotelach czy łóżkach. Na przykład, narzutka w żeglarskie pasy na kanapie, Dekorowana wydalami z motywami kotwic, transport i fal, pozwól wprowadzić morski klimat do pomieszczeń. W ten sposób nawet mebel, który wybrany spośród kolorów kolorystycznych do całości, uzyskaj nowy charakter, wpisujący się w styl marynistyczny.
Dla kogo jest styl marynistyczny?
Tego rodzaju aranżacje są adresowane nie tylko dla entuzjastów morza i dalekiej żeglugi. Stanowią jeden idealny styl wnętrz dla wszystkich, którzy cenią sobie prostotę, przytulny klimat oraz bezpretensjonalny wystrój. Każde młodsze, jak i starsze osoby, które lubią wprowadzać zmiany, mogą zmienić swoje mieszkanie w ten styl. Jest to możliwe do osiągnięcia praktycznie w innym trybie, zwiększenie od stylu scandi, prowansalskiego, angielskiego, a skończywszy na minimalizmie.
Komentarze
Prześlij komentarz